Rekonstrukce RD v Rudné

Zadání

Stávající rodinný dům se nachází ve vilové části obce Rudná. Záměrem rekonstrukce domu je zvětšení užitné plochy o podkrovní prostory a vybudování nového sociálního vybavení. Dále jde o rozšíření a spojení obytného prostoru s jídelnou a kuchyní. Požadavkem je propojení obytné části s novou terasou za domem.

Hmotové řešení

Základní hmota stávajícího domu bude zachována. Dům má obdélníkový půdorys, ke kterému přiléhají další užitné prostory. Střecha domu je valbová se dvěma vikýři. Navržené úpravy změní tvar střechy na sedlovou, pultový vikýř se zvětší. Nová terasa na straně od ulice rozšíří obytný prostor do zahrady. Počítá se se zateplením fasády domu a střechy.

Dispoziční řešení

Rodinný dům je částečně podsklepený, s obytným přízemím a 2 pokoji v patře a půdou. Stávající vstup do domu je přes prostorné zádveří. Z něj se vstupuje do haly a dále do tří průchozích pokojů. Koupelna a kuchyně je umístěna v jednom prostoru. WC se nachází v mezipatře, před vstupem do sklepa a zahrady. V patře domu jsou dva prostorné pokoje, zbytek plochy tvoří půda. Současná dispozice již nevyhovuje představám o moderním bydlení. Návrh rekonstrukce se zabývá novým dispozičním řešením jak přízemí tak i patra a otevřením pokojů více do zahrady. V přízemí dojde k přesunutí kuchyně a jejímu propojení s jídelnou a obývacím pokojem do jednoho prostorného celku. Dalším rozšířením tohoto prostoru je vybudování terasy na jihozápadní straně domu a nové umístění francouzských oken na jihovýchodní straně. Koupelna bude nově vybavena vanou, umývadlem, WC a shozem na prádlo. Současná komora se změní na šatnu a propojí se se stávajícím prostorem malé půdy nad ní. V podkroví dojde ke změně dispozice celého patra. Vznikne zde ložnice, velký dětský pokoj s hernou a šatnou, komora a prostorná koupelna s vanou, sprchovým koutem, umyvadly a WC.

Materiálové řešení

Stávající obvodové a vnitřní nosné stěny jsou z cihelného zdiva, schodiště a konstrukce stropu budou zachovány, vnitřní příčky v podkroví budou zbourány. Nové příčky v podkroví budou postaveny z lehkých porobetonových tvárnic nebo ze sádrokartonu. Střecha domu bude částečně rozebrána. Krokve a střešní plášť budou nahrazeny novými prvky. Střecha bude zateplena mezi a nad krokvemi minerální vlnou. Krytina je tvořena keramickými taškami s drážkováním. Nový vikýř bude oplechovaný, se zateplením. Střešní okna budou dřevěná. Fasáda domu bude zateplena kontaktním zateplovacím systémem s minerální vlnou. Některé části fasády budou mít dřevěný obklad. Okna jsou uvažována nová, dřevěná s izolačním trojsklem. V kuchyni bude vybudován vestavný krb, odkouřený stávajícím komínem. Podlahy budou zčásti renonovovány, zčásti vybudovány jako zcela nové. Terasa vedle domu bude dřevěná, z neošetřovaného modřínu. Stínění terasy bude tvořeno kombinací dřevěných prvků a ocelových lanek, které budou zároveň sloužit jako podpora pro popínavé rostliny. Pro detailní řešení interiéru včetně návrhu vestavného nábytku a kuchyně doporučujeme zpracovat studii interiéru.

Rekonstrukce rodinného domu v Rudné

Rekonstrukce rodinného domu v Rudné

Rekonstrukce rodinného domu v Rudné

Portfolio Categories:

Nízkoenergetické stavby Rekonstrukce Rodinné domy